Ferencz Orsolya miniszteri biztos asszony, Molnár Ágnes képviselő asszony, Barcza Attila képviselő, Farkas Ciprián Sopron polgármestere, Simon István Sopron alpolgármestere tettek látogatást intézetünk Széchenyi István Geofizikai Obszervatóriumában, ahol megtekintették a tavaly átadott Mágneses Nulltér Laboratóriumot.
Ez a létesítmény több dolgot is szimbolizál.
A magyar kreativitást: nem tudunk űrhajókat és az azt kiszolgáló infrastruktúrát építeni, hogy meghódítsuk a világűrt. Azonban vannak olyan szakembereink, akik tudásukkal képesek a világűrre jellemző, a Földinél lényegesen gyengébb mágneses mezőt nagyjából egy szobányi térfogatban itt a Földön megvalósítani. Tehát az alacsony mágneses térhez nem kell űrutazásra vállalkozni, elég Sopron mellé eljönni.
Az összefogást: A zéró mágneses labor megvalósítása intézetünk vezetésével konzorciálisan a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközponttal együttműködve valósult meg, számos kivitelező bevonásával.
A kitartást: A Laboratórium alapkövét még 2017-ben tették le és utána a kivitelezés számos olyan súlyos kihívás ellenére is megvalósult, mint a COVID járvány, ukrán-orosz háború, elszabaduló infláció, nehézkes közbeszerzés és korlátozott kivitelezői kapacitások. Ebben meghatározó szerepe volt intézetünk nyugdíjba vonult igazgatójának: Wesztergom Viktornak.
Az inverz bezzeg faktor: Sokszor mondjuk, hogy “bezzeg a környező országokban”, “bezzeg az »angol tudósok«”. Ezzel az egyedülálló létesítménnyel talán most ránk is okkal mondhatják a régióban és Európában is, hogy: “bezzeg a magyarok”.
Képek forrása: https://www.facebook.com/sopronmediatv